לייעוץ מיגון אש וחומרים מעכבי בעירה
התקשרו אלינו: 1-700-70-10-50
⇣ או השאירו פרטים ונחזור אליכם ⇣

captcha

בדיקת חומרי בנייה בעמידות לאש

בדיקת מיגון אש לעסק, בדיקת עמידות העסק בתקני מיגון אש ועיכוב בעירה

 

דומה כי אין צורך להכביר מילים על הסכנות של שריפות בכל מבנה ומבנה, כאשר מדי שנה, למרבה הצער, אנחנו עדים לטרגדיות של ממש הנובעות מכך. הנקודה המרכזית היא שכדי למנוע מתרחישים אלה להתגשם, נדרשות לא מעט פעולות הכנה, כמו גם עמידה בסטנדרטים המחמירים ביותר. המאמר הבא מאגד בתוכו מספר נקודות המרכיבות את התחום, מה שיאפשר את בטיחות האש המקסימלית.

 

התקנים החשובים בתחום

 

כצעד ראשון, יש להתייחס לכך שלכל חומר יש רמת בעירות שונה, המשפיעה על המהירות והאופן בו תתלקח השריפה, במקרה של מפגש עם האש. מהבחינה הזו, יש שני תקנים רלוונטיים במיוחד. התקן המשמעותי הראשון הוא תקן 755, המסווג חומרי בעירה על פי תגובותיהם בשריפה, ולמעשה מצביע על עמידותם לשריפה. התקן כולל סימון ספרות, בהתאם למספר אמות מידה, כאשר הספרות מתייחס לדרגת ההתלקחות, דרגת צפיפות העשן, דרגת עיוות הצורה והטפטוף וציון הסיכון הכולל של כל אותם גזים רעילים. ככל שהמבנה נועד לאכלס מספר רב יותר אנשים, כך הציון שלו צריך לבטא רמות גבוהות יותר של בטיחות.

 

התקן המשמעותי הבא הוא תקן 921, המגדיר שימוש בחומרי בנייה העמידים בפני אש או בפני שריפות. התקן מגדיר את החומרים האידיאליים לכל מבנה, על פי סוגו או הפרטים הטכניים שלו, וכן מתייחס להיבטים דוגמת הרצפה או הקירות, מעברי המילוט, חדרי המדרגות וכיוצא בזה.

 

החשיבות של חומרים מעכבי בעירה

 

כדי שמבנה מסוים יעמוד בדרגות בטיחות האש הגבוהות ביותר, כפי שבא לידי ביטוי בתקנים שפורטו מעלה, נדרש שימוש תדיר בחומרים מעכבי בעירה. המדובר הוא בחומרים, שאינם מים, אשר מיועדים להפחתת רמת הדליקות של דלקים, או עיכוב הבעירה שלהם. מטרת העל שלהם היא ליצור הפרדה מהאש, כמו גם תגובה כימית אשר מסייעת להפסקת בעירת האש, מה שמגלם בתוכו השפעות דוגמת קירור, בידוד או דילול השריפה.

 

הגם שברור שגם מים זורמים זהו חומר העונה על ההגדרות ונכלל בקטגוריה של חומרים מעכבי בעירה, אולם בפועל, במקרה חרום  לא ניתן להתבסס עליהם, כמובן. זאת ועוד, עבור כל מוצר או מבנה יש חומרי בעירה אחרים, המתאימים למאפיינים שלו כמו כפפה ליד. מבחינה מעשית, המעכבים הנפוצים ביותר הם אלה הברומיים, אשר ניתן למצוא כ-75 סוגים שונים שלהם. בסך הכול, ידועים כיום יותר מכ-175 סוגים שונים של מעכבי בעירה, הנמצאים במוצרים דוגמת רהיטים, מוצרי אלקטרוניקה, מוצרי פלסטיק או, כמובן, תשתיות המבנה עצמן. עם זאת, יש לקחת בחשבון שלא על כל חומר ניתן למרוח חומרים מעכבי בעירה: למעשה, דרישה מרכזית היא שהחומר יהיה ספוגי.

 

מגוון רחב של בדיקות

 

מיגון אש ועיכוב בעירה, עקב כל הכתוב מעלה, מקבלים חשיבות מכרעת, כך שאין ספק שנדרש להשקיע את על המאמצים על מנת ליצור מבנה העומד בדרגות הבטיחות הגבוהות ביותר, מהבחינה הזו. אלא ששדה המשחק האמור אינו פשוט כלל וכלל להתמודדות, שעה שכדי ללמוד על מידת העמידות לאש והבטיחות הכוללת נדרש ידע משמעותי בתחום, כמו גם הכרה של כל תקן ותקן בישראל הנוגע לתחום. זאת ועוד, מעבר לתכנון הראשוני משוואת מיגון האש מצריכה תחזוקה שוטפת, כאשר במצב ההפוך היא עלולה להיות חסרת שימוש לחלוטין.

 

החדשות הטובות הן שיש בנמצא גורמים הפועלים בשדה המשחק הזה בדיוק ומסייעים בכל ההליך. חברות חיצוניות מבצעות בדיקת חומרי בנייה בעמידות לאש וכן מספקות המלצות והדרכה על האופן בו ניתן להבטיח את המיגון המלא. ישנן חברות אשר מבצעות בדיקת מיגון אש לעסק או למבנה קיימים, בכל שלב, מה שמאפשר ללמוד על המצב הנוכחי שלהם – וכמובן שגם להיערך בהתאם, במקרים המצריכים שינוי.